antika nedir – antika hakkında- antika

Antika hakkında bilmedikleriniz
antika,mobilya,antika,eşya,antika,para,antikagümüş,

Antikacılar, antıka, antikahakkında, antika nasıl oluşur,

Ülkemizde antika kelimesi, Genel bazda en az 100 Yaşının üstündeki  sanatsal yapıtları ve tarih  değeri taşıyan Eşya,obje,mobilya,heykel,gümüş,altın için kullanılmaktadır.
Antika koleksiyonerliği, Tapınak, Mabed, Veya Kilise’de  hazine Gizlenmesi ile başladığı söylenir; Bundan dolayıdırki, antika koleksiyonerciliği, neredeyse insanlık tarihi kadar uzun bir Mazisi vardır. Antika Eşyaların yalnızca estetik değerleriyle değil tarihsel Değerleriyle de ilgilenildiği Birleşik kral’lığın 16. yüzyıldan sonra, ülkenin Tarihini yansıtan Sanatsal yapıtlarını ve antika’ları toplanmaya başlamıştır. 1856’de Londra’da, 1864’de Viyana’da, 1881’de Paris’de ve 1899 de New York’da dünyanın en çok Tanınmış antika koleksiyonculuğu müzeleri açılmıştır. Antika koleksiyonerliği 20. yüzyılda, büyük ilgi görmüş bir meslek haline gelmiştir.

Antika nedir ve nasıl oluşur?
Antika, Zamanı belli bir dönemde üretimi yapılmış, o dönemin Yaşam mimarisi ve karkteristik özelliklerini taşıyan, sanatsal niteliklere sahip, Ve yaşandığı dönemin motif ve inceliklerini belirten, ender bulunan, veya O döneme ait üretilen, her çeşit değerli mal, para, mobilya, ve objeye verilen ad’dır. Burada dikkat edilmesi gereken husus;antika bir eşyanın üretildiği dönemde de yüksek bir değere sahip olmasıdır.
Eski kullanılmış eşya ve antika çoğu kez birbiriyle karıştırılır. Her ikisinin tek ortak yönü geçmişte üretilmiş olmalarıdır.

(“Günümüze Göre antika veya eski eşya ile Şuanki eşya arasında büyük fark vardır, Eskiden kullanılan ve devamlı kullanılan eşyalar Antika oluşu şöyle olur, imal edilir, kullanılır, bir tarihten sonra kesin antika olur kısa ve öz bu şekilde, Günümüzdeki eşyaların 100 sene’yide geçse Antika olma özelliği yoktur çünki, Günümüzde Yapılan eşyaların Sanatsal bi işçiliği yoktur, Fabrikasyon ve Sunda ve mdf dir.Antika ve eski klasik eşyanın antika olması Üzerindeki işçilik ve yapılış malzemesiyle alakalıdır mesela antika olabilecek mobilya şöyle oluşur, Tahta’yı ormandan keserler Getiriler Sonra onu kereste yaparlar, Sonra onu belirli Bir Sen kuruturlar,” kuruturlar çünki eğer tahta kurutulmadan mobilya olursa kurudukdan sonra mobilyanın kapağı eğrileşir kendisi birleşim yerlerinden ayrılır çünki tahta kurudukca çekilir” Sonra yapılacak mobilyanın işlemeciliği el sanatıdır bir  çekiç ve bir ağaç keski’si ile el emeği göz nuru mobilya estetiği güzelleştirilir ve sanatsal değeri ordan başlar. Bu kısaca anlattığımız olayda bır 5 çekmeceli şifonyerin tam satılık haline gelmesi en azından 30 sene’yi bulurki; bu en az süredir. Şuanki üretimlerde  antika olmamasının sebebi bunların hiç birinin olmaması, onun içindirki Günümüzün mobilyası antika 100 Sene’de Geçse antika olmaz.”)

Eski eşya;temininde güçlük çekilmeyen, sanatsal ve estetik bir kaygı güdülmeden, çoğu kez günlük kullanım amacıyla üretilen eşyaya verilen ad olup, nostaljik ögeler taşıması ve ucuz olması nedeniyle tercih edilen eşya sınıfına girer.

Eskiçağlardan kalma değerli sanat yapıtları ile ilgi çekici eşyalara denir. Günümüzde “antika” sözcüğü en az 100 yıllık yapıtlan ya da eşyaları kapsar. Antikalar ünlü bir kişiye ya da belli bir tarihsel döneme ilişkin olabileceği gibi yalnızca iyi korunmuş eşyalar da olabilir. Resim ya da heykel gibi sanat yapıtlan ile mobilya ya da kap kaçak gibi ev eşyaları antika değeri kazanabilir. Antikalar ender bulundukları için değerlidir. Bazı insanlar yalnızca güzel buldukları, bazıları ise zaman geçtikçe değerleneceğini bildikleri için antika toplar. Bu toplayanlara “Koleksiyoncu” denir

Antikalar yapıldıkları yer ve zamana göre sınıflandırılır.

Örneğin bir İngiliz antikası, yapıldığı sırada hükümdar olan kral ya da kraliçenin adından ötürü George ya da Victoria, bir Fransız antikası XV. Louis ya da Napolyon dönemiyle ilişkilendirilebilir. Bazen de döneminin önde gelen mobilya yapımcısı, usta ya da tasarımcıların adı kullanılır. Bir antika ancak yapıldığı yer ve zaman kanıtlandığı zaman değer kazanır. “Bunun içinde Antika Eşyanın yapımında, yapanlar Her yaptıklarına kendilerine Göre Damga Vurmuştur.” Çoğu mobilya, gümüş eşya ya da porselen parçanın üzerinde, genellikle görülmeyecek bir yerinde hangi fabrikada yapıldığını ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten bir işaret olur. İşaret olmasa bile, uzmanlar kullanılan malzemeye, modele, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak bir parçanın nerede yapıldığını anlayabilirler. Ama damga’lı veya mühür’lü antika Eşyaya göre Damga’sız ve Mühür’süz eşyanın Fiyatı Daha düşük olur.

Bu antikaların toplanıp satılması içinde antikacılar kurulmuştur.

Koleksiyoncuların en çok ilgi gösterdikleri bazı antikalar şunlardır: Cam eşya,karaf, bohem cam, Beykoz Cam eşya,  saatler ; kurmalı saat, altın kurmalı saat, altın köstekli cep saati, Gümüş köstekli cep saati,  Prinç avize, Bronz heykel, Porselen lamba, seramik eşya, antika mobilya,tırnak, Abdulhamit ayna, Bahü, halı ve kilim, Bakır kazan, bakır ibrik, Gramofon, antika Tabanca, antika para, antika Araba

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antika alanlar